2

Çoğumuz, doğduğumuz günden itibaren, insanlarla olan iletişimimizde “doğru/yanlış” çerçevesi içinde rekabet etmek, yargılamak, talepte ve teşhiste bulunmak üzere eğitiliriz. Bize öğretilen düşünme ve konuşma şekli, en iyimser haliyle bile iletişimi aksatır. Hem kendi içimizde hem de başkalarına karşı yanlış anlaşılmalar ve hayal kırıklıkları yaratır.

Marshall Rosenberg
Psikolog

Tam da bu iletişim üzerine Şiddetsiz İletişim Süreci’ni geliştirmiş olan Marshall Rosenberg, Amerikalı bir psikologdur. Marshall Rosenberg, geliştirdiği iletişim tekniğiyle “şefkatli” iletişim kurmayı ve empati kurarak çatışmaları önlemeyi amaçlamaktadır. Rosenberg, Şiddetsiz İletişim kitabında duygusal özgürlükten bahseder. Bu bahsedişe göre duygusal özgürlük; ihtiyaçlarımızı netlikle ortaya koyarken, başkalarının ihtiyaçlarının karşılanmasını da aynı derecede önemsediğimizi ifade etmeyi içerir.

Korku, sevgi, aşk, nefret gibi duygular bize ait ve ihtiyacımız olan duygulardır. Bu duyguları ifade ederken başkalarının ihtiyaçlarına da saygı duymak duygusal özgürlüğün bir ifadesidir. Örneğin çok sevdiğiniz birisi aynı doğrultuda sizi sevmeyebilir. Onun size karşı hissettiği duyguya da saygı göstermeniz duygusal özgürlüğün en önemli göstergelerindendir.

Bu nedenle başkalarının ihtiyaçlarına korku, suçluluk veya utanç duygularından değil, şefkatten kaynaklanan karşılıklar veririz. Bu durum karşısındaki davranışımız bizim için olduğu kadar, gösterdiğimiz çabayı kabul edenler için de doyurucu olur cümlesi Rosenberg’in duygusal özgürlük konusundaki en önemli öğretisidir.

Bu duygudan daha güzel ne var ki diye düşündüğünüz tüm duygular karşımızdaki insanı köleleştirebilir ve kişi bunalarak bu durumdan kendini azat etmek ister. Elbette bu en doğal hakkıdır. Bize iyi gelen bir durum, bir his karşımızdakine iyi gelmeyebilir. Bunlar normal ve olağan şeylerdir. Eğer bu bilinç seviyesine ulaşırsak kaygı oranımız da düşecek ve daha özgür hissedeceğiz.

Bu özgürlüğe kavuşmak istiyorsanız size “Şiddetsiz iletişim” kitabını tavsiye ederim. Kendinize bir fincan kahve ile kocaman bir gülümsemeyi armağan etmeyi unutmayın.

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Copyright © 2021
Developed by Yenilikçi Genç Yetenekler