2

Neden bazı insanlar diğerlerinden daha başarısız olur? Başarısız olmak öğrenilmiş midir, yoksa başa gelen bir talihsizlik midir? Sürekli ve sistematik başarısızlığın sırrı nedir? Beynimizdeki başarısızlık bilgisinden kurtulmak ve başarıyı en başından doğru bir şekilde öğrenmek mümkün müdür? Başarı hakkında bildiklerimiz ne kadar başarılı? 

Başarılı olabilmek için neleri başarmanız gerekiyor? Neden insanların %70- %80’i başarısız? 

Yapılan araştırmalara göre hayallerini gerçekleştirebilen insan sayısı %20-%30 arasındadır. Google tarafından yayınlanan rapora göre 80 milyonluk ülkemizde “başarı” kelimesini arayan kişi sayısı 18 bindir. 

Araştırmalar bize gösteriyor ki toplumların büyük kısmı başarıya odaklanmamaktadır. İnsan beyninden günde ortalama 70 bin düşünce geçmektedir ve bu düşüncelerin sadece %2’si başarılı ile ilgilidir. 

İnsanlar başarılı olma isteğiyle doğmaktadır. Bizi başarılı ya da başarısız yapan doğuştan gelen kapasitemiz değil, kapasitemizi kullanma kapasitemizdir. Potansiyelimizde olanı performansa çevirmek önemlidir. 

Yapılan bilimsel çalışmada; aç bir köpek balığının karşısına bir balık konur, köpek balığı küçük balığı yemek için defalarca girişimde bulunur ama ikisinin arasına cam konduğu için köpek balığı her defasında cama çarpar. Birkaç denemeden sonra balığı yiyemeyeceğine ikna olan köpekbalığı, balığı hayal etmekten vazgeçer. Bir süre sonra aradaki camı kaldıran bilim insanları köpekbalığının arada cam olmasa bile balığı yeme girişiminde bulunmadığını tespit eder. 

Öğrenilmiş başarısızlık olarak bilinen bu olgu insanları belli bir yaştan sonra etkisi altına alır. Gerçek hayatta da durum aynıdır. 

Sürdürülebilir Başarısızlığı Nasıl Elde Ediyoruz ? 

İnsan bazen başarısız olabilir, bazı insanlar bazen değil sürekli başarısızlığa uğrarlar. Peki bunu nasıl başarırlar? Sürekli başarısız olma konusundaki istikrar nasıl sağlanır?

Başarıya olan inancınızı etkileyen en önemli faktör başarısız olduğunuz noktalara saplanmaktır. Bu noktaların hesabını kendine verebilen, bunu kabullenebilen, başarısızlıklardan ders çıkarıp aynı hataları yapmayacak yöntemleri geliştirip azminden vazgeçmeyen kişilerin sürekli başarısız kalması söz konusu değildir. 

İki tür insan vardır. “Olsaydıcılar ve Rağmenciler” 

Olsaydıcılar başarısızlıklarını çevrelerine dayandırır. Zengin bir ailenin evladı olsaydım, benim de dayım/amcam olsaydı gibi ifadeleri sık kullanırlar. Rağmenciler ise, başarısızlıklarını kendi denemelerindeki azmin eksikliğinde ararlar ve genelde, sınavda başarısız olmasına rağmen pes etmez devam ederler, çevreden gelen olumsuz yorumlara rağmen daha çok hırslanır ve başarı elde ederler. 

Başarmak üzere kendilerine bir direngi noktası seçen insanların o noktaya geldiğinde daha ilerde başka bir nokta belirlediği yapılan araştırmalarda sabittir. İnsanın her şeyi tek seferde başarabilmesi imkansızdır. Küçük adımlarla ama sürekli ileri doğru hareket eden insanlar başarının ödüllerini alacaktır. 

“Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler, başaramamanın bedelini bir ömür boyu öderler” . 

Kaynak;

http://egitimtavsiyesi.com/basarisizlik-yazilimimiz-nasil-calisiyor-mumin-sekman/

http://muhammettosun.yerelbt.com/basarisizlik-yazilimi-nasil-calisir/

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Copyright © 2021
Developed by Yenilikçi Genç Yetenekler